کاغذ کرافت چیست ؟

کاغذ کرافت (Kraft paper) از نوعی خمیر طی فرآیندی خاص تولید می شود، که اولین بار آلمانی ها آن را ابداع کردند.

در طی آن فرآیند، بیشتر لینگین موجود در فیبر خارج می شود و به همین خاطر محصول تولید شده کشسانی بالا و مقاومت بیشتری نسبت به سایر انواع کاغذها در برابر هر نوع پارگی یا خرابی دارد.

به خاطر این ویژگی های خاص، آن  را کرافت نامیدند. کرافت در زبان آلمانی به معنی مقاومت است.

رنگ خمیر این کاغذ  تیره‌ تر از خمیرهای دیگر انواع کاغذها است، به همین دلیل رنگی تیره تر از سایر کاغذها دارد. البته بسته به درخواست مشتری ها و کاربرد کاغذ کرافت، کارخانه های تولید کننده، آن را به رنگ سفید یا هر رنگ دیگری نیز تولید و عرضه می کنند.

کاغذ کرافت کاربرد های فراوانی دارد که از جمله آنها می توان به بسته بندی مواد غذایی و شیمیایی، کاغذ بیمارستانی، الگو، طراحی، کاغذ پایه سمباده اشاره کرد. همچنین برای تولید کارتن، پاکت، جعبه، کارت ویزیت، بروشور، ساک و همچنین انواع لوازم تزئینی و فانتزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تولید آن از چوب درختانی مانند کاج، بامبو یا کنف استفاده می شود.

این محصول صد در صد قابل بازیافت است. شرکت صدرامین به منظور حمایت از محیط زیست، تبلیغات زیادی را با هدف فرهنگ سازی استفاده از کاغذ کرافت به جای بسته بندی های پلاستیکی انجام داده است.

به دلیل قیمت پایین این محصول استفاده آن برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان مقرون به صرفه است.

در نتیجه این محصول، بسیار مورد علاقه دوستداران محیط زیست و صاحبان صنایع قرار گرفته است.

امروزه این محصول تولید شده در کشورهای روسیه، هند، ژاپن، سوئد، آمریکا، کره و آلمان از کیفیت و شهرت فراوانی برخوردار است و به صورت های ورقه ای، شیت و رول تولید می شود.