ویژگی ها

کاغذ گلاسه چیست ؟

برای تولید کاغذ گلاسه در واقع از همان کاغذ تحریر معمولی استفاده می شود که با مواد خاصی بر روی سطح آن لایه هایی اضافه می کنند.

برای تهیه لایه های پوشاننده سطح این محصول، از ترکیبات مختلفی استفاده می شود. یکی از اصلی‌ ترین و رایج‌ ترین ترکیبات سطح آن ترکیبات نشاسته و پلاستیک هستند.

کاغذ معمولی بر خلاف کاغذ گلاسه در سطح خود حفره‌های بسیار ریز و میکروسکوپی دارد که باعث می شود تا جوهر به صورت نامتوازن بر روی سطح آن پخش ‌شود و در نتیجه کیفیت چاپ بر روی این نوع کاغذ پایین می‌آید.

پس به همین دلیل برای تولید کاغذ گلاسه از کاغذ معمولی یک لایه نازک از فرآورده‌های نشاسته روی سطح ماده کشیده می‌شود تا تمام حفره‌های ریز روی آن را بپوشانند و یک سطح صاف و صیقلی بدست بیاید. در این محصول وقتی که سطح کاملا با نشاسته پوشیده می‌شود، این نشاسته در اثر برخورد با جوهر ممکن است تغییر شکل دهد و به ماده زیر این لایه آسیب برساند. به همین دلیل یک روکش نازک پلاستیکی نیز روی این لایه نشاسته کشیده می شود تا کاغذ گلاسه در برابر آب و خیس شدن مقاوم شود.

انواع کاغذ گلاسه براساس مواد پوشاننده و نوع روکش به کار رفته در تولید آنها به دو دسته تقسیم می شوند:
  • دسته مات،
  • و براق.

در صنعت چاپ برای تکثیر تصاویر تک رنگ و چند رنگ با کیفیت خوب نیاز به سطح یکدست و صاف است تا جوهر بصورت یکنواخت جذب آن شود. این محصول در این مورد مناسب ترین می باشد.

سایر کاربردهای این محصول عبارتند از:

همچنین درچاپ انواع کاتالوگ، کارت ویزیت، مجله، بروشور، منو رستوران و سررسید و غیره با کیفیت بالا، کاغذ گلاسه و مقوای گلاسه بهترین انتخاب هستند.

مقوا گلاسه، معمولا کیفیتی بالاتری از مقوای پشت طوسی دارد و برای جعبه ها و بسته بندی های بهداشتی و دارویی به کار می رود.

شرکت های بزرگ تولید کننده کاغذ گلاسه و مقوا گلاسه در دنیا:

برندهای معروف عبارتند از: شینهو (Artone)، هانسل (Hansol)، موریم (Moorim)، نیوکرون (New crown) ، نویا (Nevia) -اینفینیتی (Infinity)

مشهورترین کشورهای تولید کننده این محصول عبارتند از:

درحال حاضر بهترین تولید کنندگان کاغذ گلاسه، کشورهای کره جنوبی، چین و اندونزی می باشند.